+48 886 229 290  kontakt@ajubiler.pl

Przygotuj się na święta !

Na której ręce pierścionek i obrączka ?

Na której ręce pierścionek i obrączka ?

Na której ręce i palcu nosić pierścionek zaręczynowy?

Oświadczyny, to bez wątpienia dzień, który pamięta się całe życie, jednak, czy każdy wie,na którym palcu której dłoni, nosi się pierścionek zaręczynowy?
Sposób noszenia pierścionka zaręczynowego jest przeważnie zgodny z tradycją, która obowiązuje w danym kraju. W Polsce jaki i w innych krajach, pierścionek zaręczynowy zakładany jest na palec serdeczny. Różnice pojawiają się jednak przy wyborze ręki. W krajach Europy zachodniej tradycja wskazuje na noszenie pierścionka zaręczynowego na lewej dłoni, ponieważ znajduje się ona bliżej serca. W Polsce jednak przyjęło się że pierścionek zakładamy na prawą dłoń.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie ?

Kwestia wyboru dłoni i palca wydaje się więc prosta. Palec serdeczny prawej ręki jest jednak również miejscem zakładania obrączek. Co zrobić w momencie gdy obrączka zajmuje miejsce pierścionka?

  • Jednym z rozwiązań jest noszenie pierścionka zaręczynowego i obrączki na jednym palcu. Szczególnie przy wyborze klasycznych obrączek, pierścionek dodaje blasku obrączce.
  • Dobrym rozwiązaniem jest również przeniesienie pierścionka zaręczynowego na serdeczny palec lewej dłoni. Plusem jest to że stylizacja obrączki nie musi być dopasowana do pierścionka.
  • Kolejnym rozwiązaniem jest przełożenie pierścionka zaręczynowego na inny palec, wciąż prawej dłoni np. na palcu środkowym tuż obok obrączki. Pamiętajmy jednak, że pierścionek może ocierać się o obrączkę rysując ją.
  • Najgorszym rozwiązaniem po ślubie jest schowanie pierścionka zaręczynowego głęboko do szafy, gdyż jest to symbol miłości i powinien być noszony i eksponowany do końca Waszych dni.

Na której ręce i palcu nosić obrączkę?

W starożytności wierzono, że od czwartego palca lewej dłoni idzie żyła prosto do serca. Nazywano ją żyłą miłości, dlatego obrączki, będące symbolem zawarcia małżeństwa nosili tam, skąd biegła, czyli na palcu serdecznym lewej dłoni. Miało to zapewnić pomyślność związkowi i umocnić więź łączącą małżonków.

W Polsce tradycja noszenia obrączki na prawej ręce rozpoczęła się przed Powstaniem Styczniowym kiedy to pary nosiły obrączki na lewej dłoni, a tylko wdowy przekładały obrączkę na prawą rękę. Po klęsce powstania, także mężatki zaczęły przekładać obrączki z lewej na prawą dłoń. Ta smutna, a zarazem romantyczna historia ustaliła tradycję naszego kraju.

Mijają wieki, a obrączka nadal znajduje się na palcu serdecznym, prawej dłoni.
W dzisiejszych czasach symbolem przełożenia jej na lewą dłoń jest utrata ukochanej osoby.